Zabezpieczenie dachów

Jak zabezpieczamy dachy przed ogniem

        W celu zwiększenia odporności na ogień dachu wykonanego z trzciny można zabezpieczyć strzechę specjalnymi metodami i środkami do tego przeznaczonymi.

1. Impregnacja strzechy środkami chemicznymi

Impregnację wykonuje się po położeniu strzechy, polega ona na naniesieniu pod ciśnieniem specjalnego preparatu na powierzchnię zewnętrzną strzechy oraz okap. Środki używane do impregnacji muszą być odporne na wymywanie przez wodę oraz posiadać odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia do obrotu. Obecnie najczęściej używany i wybierany przez klientów jest środek chemiczny produkowany przez polską firmę. Używamy również impregnatów zagranicznych producentów. Do nanoszenia impregnatu używamy urządzenia, którego ciśnienie robocze wynosi do 230 bar.

2. System zabezpieczenia POLFIBRA

Jest to zabezpieczenie w podstacji folii, którą mocuje się na łatach konstrukcji dachu.
Zastosowanie tego rozwiązania zabezpiecza przed przedostaniem się ognia do wnętrza budynku w razie wystąpienia pożaru. W strzechach zamkniętych razem z folią należy stosować niepalną wełnę mineralna oraz membranę paraprzepuszczalną.

3. System SEPATEC

Podobnie jak system Polfibra zabezpiecza przed przedostaniem się ognia do wnętrza budynku w razie wystąpienia pożaru. Folię mocuje się na łaty. W strzechach zamkniętych razem z folią należy stosować niepalną wełnę mineralna oraz membranę para-przepuszczalną. Więcej informacji na stronie www.sepatec.dk

4. Drut wiązałkowy

Przy wykonywaniu strzechy konieczne jest używanie drutu nierdzewnego odpornego na wysokie temperatury. Nasza firma używa drutu chromoniklowego. Przy wykonywaniu impregnacji metodą natryskową zgodnie z aprobatą techniczną konieczne jest używanie drutu chromoniklowego.

5. Komin

Najczęstszą przyczyną powstawania pożarów w dachach wykonanych z trzciny jest nieprawidłowo wykonany komin w miejscu przejścia przez połać dachu. Prawidłowo wykonany komin w miejscu przejścia przez strzechę powinien składać się z kilku (min. 4) warstw zabezpieczających przedostaniu się ognia na zewnątrz komina.

Przewiń do góry