Zabezpieczenie dachów
Jak zabezpieczamy dachy przed ogniem
W celu zwiększenia odporności na ogień dachu wykonanego z trzciny można zabezpieczyć strzechę specjalnymi metodami i przeznaczonymi do tego środkami.
Impregnację wykonuje się tuż po położeniu strzechy. Cały proces polega na naniesieniu pod ciśnieniem specjalnego preparatu na powierzchnię zewnętrzną strzechy oraz okap. Środki używane do impregnacji muszą być odporne na wymywanie przez wodę, a także posiadać odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia do obrotu. Obecnie najczęściej stosowany i wybierany przez klientów jest środek chemiczny produkowany przez polską firmę. Używamy jednak także impregnatów pochodzących od zagranicznych producentów. Do ich nanoszenia używamy urządzenia, którego ciśnienie robocze wynosi do 230 bar. Właściwa impregnacja dachu z trzciny zabezpiecza ją nie tylko na wypadek pożaru. Stanowi także dodatkową warstwę ochronną przed zanieczyszczeniami i zapobiega gromadzeniu się porostu roślinnego.
2. System zabezpieczenia POLFIBRAJest to zabezpieczenie w podstacji folii, którą mocuje się na łatach konstrukcji dachu. Zastosowanie tego rozwiązania skutecznie chroni przed przedostaniem się ognia do wnętrza budynku w razie wystąpienia pożaru. W strzechach zamkniętych razem z folią należy stosować niepalną wełnę mineralna oraz membranę paroprzepuszczalną.
3. System SEPATECSystem Sepatec, podobnie jak Polfibra zabezpiecza przed przedostaniem się ognia do wnętrza budynku w razie wystąpienia pożaru. Folię również mocuje się na łaty. W strzechach zamkniętych razem z folią należy stosować niepalną wełnę mineralną oraz membranę paroprzepuszczalną. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.sepatec.dk
4. Drut wiązałkowyPrzy wykonywaniu strzechy konieczne jest zastosowanie drutu nierdzewnego odpornego na wysokie temperatury. Nasza firma używa wariantu chromoniklowego. Jest on niezastąpiony w przypadku wyboru metody natryskowej zgodnie z aprobatą techniczną.
5. KominNajczęstszą przyczyną powstawania pożarów w dachach wykonanych z trzciny jest nieprawidłowo wykonany komin w miejscu przejścia przez połać dachu. Właściwie wykonany komin w miejscu przejścia przez strzechę powinien składać się z kilku — minimum czterech — warstw zapobiegających przedostaniu się ognia na zewnątrz komina.